پل های معروف و عجیب در استانبول

استانبول را یک شهر آسیایی-اروپایی می نامند. این کشور توسط آب به دو قست تقسیم شده است ، برای همین در این شهر پل های فراوانی وجود دارند تا این دو قسمت را به هم وصل کنند.در این مطلب با ما باشید تا شما را با معروف ترین و عجیب ترین آنها آشنا کنیم.

پل بسفر
این پل بر روی تنگه بسفر ساخته شده است و دو قیمت اروپایی و آسیایی شهر استانبول را به هم ارتباط می دهد. در واقع منطقه اورتاکوی (Ortakoy) در بخش اروپایی را به منطقه بیلربی (Beylerbeyi) در بخش آسیایی متصل می کند. در سال 1970، ساخت این پل را شروع کرده اند و در سال 1973، افتتاح شد. این پل معلق و فولادی، 10متر ارتفاع، 1150 متر طول و 39 متر عرض دارد. بعد از کودتای ترکیه، نام این پل به شهدای 15 جولای تغییر پیدا کرد. در روز حدود 180000 وسیله نقلیه از این پل عبور می کند.پل سلطان محمد فاتح
یکی از پل های استانبول، پل سلطان محمد فاتح است. این پل معلق و فولادین نیز بر روی تنگه بسفر قرار گرفته است و به همین دلیل به پل دوم بسفر معروف است. این پل، منطقه کاواچوک (Kavacik) در بخش آسیایی را به منطقه هیساروستو (Hisarustu) در بخش اروپایی متصل می کند. در سال 1988، این پل ساخته شده است و در آن زمان پنجمین پل معلق جهان بوده است. در حال حاضر این پل بیست و یکمین پل معلق جهان است.


پل گالاتا
این پل بسیار مشهور بر روی خلیج شاخ طلایی (Golden Horn) قرار گرفته است. این پل، دو طبقه محدوده تاریخی و قدیمی استانبول را به منطقه گالاتا، بیوگلو و شیشلی متصل می کند. در سال 1845 ساخته شده و تا به حال 5 بار مورد بازسازی قرار گرفته است. آخرین باری که بازسازی آن تکمیل شده، سال 1994 بوده است. در طبقه پایین این پل، رستوران های پر طرفداری موجود می باشد که ساندویچ ماهی ارائه می دهند. همچنین افراد بسیاری بر روی این پل، برای ماهیگیری به صف می ایستند.


پل متروی Golden Horn
یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول، همین پل است. این پل جدید، محدوده فاتح در بخش تاریخی را به محدوده بیوگلو به وسیله خط M2 مترو، متصل می کند. در سال 2014، این پل ساخته شده است و در ساخت آن اختلافات و مشکلات بسیاری وجود داشت. دلیل این مشکلات و اختلافات نیز، به هم ریختن نمای تاریخی شهر به واسطه ارتفاع این پل بود.


پل یاووز سلطان سلیم
این پل نیز بر روی تنگه بسفر قرار دارد و سومین پل بر روی این تنگه می باشد. این پل، منطقه گاریپچه (Garipce) در محدوده اروپایی را به پویرازکوی (Poyrazkoy) در محدوده آسیایی متصل می کند. در سال 2016، این پل افتتاح شده است و جدید ترین پل استانبول می باشد. این پل در رده دوم مرتفع ترین پل جهان با ارتفاع 322 متر قرار دارد. اولین پل، پل جاده ای میلو در فرانسه می باشد.
تاریخ : 31 تیر 1396 - 16:00 | توسط : laserthermal | بازدید : 385 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام