کتابخانه های عجیب و غریب

معمولا کتابخانه ها را در ساختمان های عادی شهر وجود دارند که با عضویت در آنها میتوان از محیط آنجا بهره برد. تصور ما از کتابخانه یک مکان آرام است. اکنون میخواهیم شما را با مواردی از کتابخانه ها آشنا کنیم که با ابتکاراتی که صاحبان انها به خرج دادند باعث ترغیب  افراد به خواندن کتاب میشوند. با ما همراه باشید تا شمار را با تعداد اندکی با این کتابخانه ها آشنا کنیم.

کتابخانه بیبلیوبورو (Biblioburro)، تحویل کتاب توسط الاغ ها
این کتابخانه از آن کتاب خانه هایی که همه می شناسیم نیست! اینجا کتابخانه سیاری است که کتاب ها به جای قرار داشتن در قفسه های کتابخانه بر پشت الاغ گذاشته شده اند! لوییز سوریانو معلم یک مدرسه ابتدایی است که در وقت های آزاد خودش به دو بچه الاغ دوست داشتنی بار کتاب می بندد و ۴ ساعت راه می رود تا به روستاهای کلمبیا برسد. او برای بچه ها کتاب می خواند، به آن ها در انجام تکالیف مدرسه کمک می کند و از طریق کتابخانه های سیارش به آن ها کتاب امانت می دهد. ایده راه انداختن این کتابخانه در دهه ۱۹۹۰ در ذهن این معلم ایجاد شد چون او دو الاغ بیکار در خانه داشت. این معلم خوش ذوق تا به حال لذت کتاب خواندن را به بیش از ۴۰۰۰ کودک هدیه داده است.

کتابخانه آرما دی اینستراکی (Arma de Instrucci)
بیشتر دنیا ماشین فورد فالکون را اتومبیل نه چندان جذابی می شناسند و خاطره بدی از آن ندارند اما در آرژانتین این ماشین یادآور روزهای تلخی است که ارتش و پلیس های سری در دوران دیکتاتوری از این ماشین استفاده می کردند. شخص هنرمندی به نام رائول لمسوف یک ماشین فالکون مدل ۱۹۷۹ که نماد ترس و وحشت است را به شکل یک تانک درآورده و به کتابخانه سیار تبدیل کرده و با آن به خیابان های بوئنوس آیرس و شهرهای کوچک تر که به کتابخانه دسترسی ندارند می رود تا به مردم کتاب امانت دهد. در این ماشین حدود ۹۰۰ کتاب جالب و خواندنی وجود دارد که خیلی از مردم را علاقمند به مطالعه کرده است.

کتابخانه های مکانیزه، امکان ارائه کتاب به صورت ۲۴ ساعته
درست است که مطالعه در فضای ساکت کتابخانه به همراه صدای خش خش ورق زدن و بوی صفحات کتاب لذت خاصی دارد  اما گاهی شاید هوس کنیم ساعت ۳ صبح کتاب امانت بگیریم و مطالعه کنیم!  با این که ماشین های فروش کتاب از دهه ۱۹۳۰ وجود داشته اما در سال های اخیر بیشتر از آن ها استفاده می شود و تعداد زیادی را آن ها در ایستگاه های قطار، خیابان های شلوغ و مراکز خرید گذاشته شده اند. در شهر کانترا کوستا در کالیفرنیا تعداد این کتابخانه های مکانیزه ۸ درصد افرایش پیدا کرده و در سال اول ۶ هزار کتاب توسط این کتابخانه ها به  مشتریان داده شده است.

کتابخانه بیبلیوتکا ساندرا پنا
این کتابخانه که اسمش از شاعر ساندارا پنا گرفته شده از سال ۲۰۰۴ تا به حال در گوشه ای از شهر پروجا در ایتالیا می درخشد. این کتابخانه سه طبقه به شکل یک بشقاب پرنده درست شده و دیواره های شیشه ای صورتیش در هنگام روز نور خورشید را به داخل می برد و در هنگام شب هم درخشش خاصی دارد.

کتابخانه قایقی ایپوس (Epos)
یک کتابخانه قایقی به نام ایپوس در بین ماه های سپتامبر تا آوریل (شهریور تا فروردین) در بین ۲۵۰ ناحیه های مختلف جزیره های نروژ رفت و آمد می کند تا به دست مردم کتاب برساند. این کتابخانه که در تابستان ها تبدیل به قایق تفریحی می شود از سال ۱۹۵۹ راه اندازی شده و در آن حدود ۶ هزار جلد کتاب وجود دارد.


تاریخ : 22 تیر 1396 - 12:00 | توسط : laserthermal | بازدید : 166 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام