علت قرمز بودن دریاچه ی ارومیه


دومین دریاچه ی شور جهان دریاچه ی ارومیه است که در شمال غربی کشور خودمان واقع شده است. یکی از بحران هایی که گریبان گیراین دریاچه است، کم آبی می باشد. اگر به آنجا سفر کنید می بینید که رنگ این دریاچه قرمز است. با تغییراتی که در شرایط اقلیمی دریاچه ارومیه اتفاق افتاده میکرو ارگانیسم های آن هم تغییر پیدا کرده اند و این باعث شده که رنگ دریاچه ارومیه عوض شود. با ما همراه باشید تا باهم از علت قرمز بودن دریاچه ی ارومیه با خبر شویم.

دریاچه ارومیه
هر چقدر آب دریاچه ارومیه کمتر و وسعتش کوچکتر شود شوری اش بیشتر می شود. کوچک بودن وسعت این دریاچه باعث می شود که در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی در داخل دریاچه رنگ آن به رنگ های قرمز و نارنجی در بیاید. در اوایل بهار که بارندگی زیاد است و برف ها در حال آب شدن هستند آب شیرین زیادی وارد دریاچه می شود به همین دلیل نمک دریاچه کمتر می شود اما در تابستان دیگر خبری از این آب های شیرین نیست و افزایش دما هم عاملی می شود تا شوری و خشکی دریاچه بیشتر شود، اینجاست که فعالیت های باکتری ها و جلبک ها شروع می شود و تغییر رنگ دریاچه را ایجاد می کند.


در سال های قبل بارها دیده شده که رنگ دریاچه از سبز و آبی تبدیل به قرمز شده است علت این اتفاق در ماه های گرم و تابستان بیشتر به این دلیل است که به دلیل گرمای هوا و کم شدن منابع آب شیرین فعالیت های باکتریایی و جلبکی بیشتر می شود. یکی از دلایل این شوری فعالیت های جلبکی هستند؛ در شوری های بسیار زیاد جلبک های سبز رنگ کم و در عوض جلبک های قرمز رنگ بیشتر می شوند. در واقع جلبک دونالیلا سالینا که در شرایط عادی سبز رنگ است با گرم شدن هوا و افزایش تبخیر و شوری آب برای اینکه در مقابل شوری آب مقاوم شود به رنگ قرمز در می آید. در دریاچه ارومیه ۱۲ گونه جلبک دونالیلا سالینا وجود دارند که هر وقت غلظت نمک دریاچه بالا برود رنگ آن ها قرمز می شوند.

رنگ قرمز رنگ دریاچه ارومیه
به غیر از جلبک ها، باکتری ها هم در این تغییر رنگ نقش دارند. شوری بیش از حد دریاچه باعث می شود که باکتری هالوفیت با شرایط مساعدی برای رشد و تکثیر روبرو شوند که رشد یکباره آن ها یکی از دلایل این تغییر رنگ است.
اگر می خواهید در دریاچه ارومیه شنا کنید این رنگ قرمز هیچ ضرری برایتان ندارد فقط بهتر است که به دلیل غلظت بالای نمک مدت شنا کردن را کم کنید.


تاریخ : 13 مرداد 1396 - 10:00 | توسط : laserthermal | بازدید : 230 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام