جهنم دره کجاست؟

در این مقاله می خواهیم شما را با پدیده ای آشنا کنیم که زیبایی آن با اسمش انطباق چندانی ندارد. شاید شما در روزمره هنگاهی که خشمگین می شوید از نام این منظره استفاده کنید. جهنم دره یا دره جهنم نام این پدیده است که با توجه اسمش شاید تصویر خوبی در ذهن انسان ایجاد نشود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جهنم دره در استان آذربایجان بیشتر آشنا کنیم.

جهنم دره، دره ای سرسبز و پوشیده از درخت است که در استان آذربایجان غربی در نزدیکی روستای قریس واقع شده است. این دره با پوشش گیاهی وسیع، تنوع گونه های جانوری، آبشار، چشمه های آب معدنی و ترکیب دره و قله های مرتفع از مناطق بسیار دیدنی و بکر ایران است که یکی از سرمایه های طبیعی ایران به شمار می آید.


علت انتخاب چنین نامی برای دره ای به این زیبایی، به گذشته ی آن بر می گردد. به دلیل شیب تند این صخره ها که عمق شان از۱۷۰۰ تا ۲۸۰۰ متر تخمین زده شده است، این دره همواره خطرات زیادی برای ساکنین این منطقه، خصوصا ساکنین روستای قریس داشته است.

علاوه بر تمام خطرات و تلفات جانی این دره، به دلیل شکل قرارگیری دره ها و مسیر های تنگ و باریک اش که باعث می شود پای کمتر کسی به آن برسد، جهنم دره محل خوبی برای پنهان شدن افرادی بود که به هر دلیلی تحت تعقیب قرار داشتند و یا در خطر بوده اند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلات امنیتی برای ساکنین این منطقه شد.

دره جهنم
در کف این دره ی ۱۳ کیلومتری، رودی جریان دارد که زیبایی های این منطقه را تکمیل می کند. شیب دره ها در این منطقه بسیار تند است و احتمال سقوط در آن زیاد است. جهنم دره همچنین زیستگاه پرندگان وحشی مثل عقاب و شاهین و حیواناتی چون خرس، آهو، کفتار و گراز است و از این نظر نیز، منطقه ای نه چندان امن به شمار می آید.


جالب است بدانید که جهنم دره در گذشته، در مسیر راه ابریشم قرار داشت. امروزه اما کمتر کسی جرات نزدیک شدن به دره های پر شیب و عمیق آن را دارد؛ اما کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری با همراه داشتن تجهیزات کامل، قله های این منطقه را فتح کرده اند. عده ی بسیاری هم به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب، در این منطقه دچار صدمات جدی و حتی مرگ شدند. صعب العبور بودن مسیرهای این دره باعث شد تا جسد افراد کشته شده نیز در همانجا باقی بماند.

پوشش گیاهی جهنم دره
جدا از تمام خطرات، جهنم دره یکی از زیباترین دره های ایران است که ترکیب کوه و دره و رودخانه و پوشش گیاهی غنی اش، چشم انداز بی نظیری را آفریده است و دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. برای رفتن به این دره و لذت بردن از منظره ی چشم نواز آن، می توانید به سمت شهرستان خوی در آذربایجان غربی بروید و از آنجا وارد جاده خوی-چالدران شوید، بعد ازطی ۲۶ کیلومتر به روستای قریس می رسید. جهنم دره در نزدیکی روستای قریس قراردارد.


تاریخ : 26 مرداد 1396 - 14:00 | توسط : laserthermal | بازدید : 261 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام